Backlinkler, arama motorları tarafından sitenize verilen referanslar olarak değerlendirilir bu nedenle, backlinkleri hangi yollar ile aldığınız hususuda oldukça önemlidir. Doğal yollar ile alınmayan, güvenilir olmayan backlinkler, sitenize yarardan çok zarar verebilirler.

SEO için oldukça önemli olan backlink, tek başına bir siteyi üst sıralara hemen taşıyamasa da, zaman içerisin de, emin adımlarla üst sıralara yükselmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Backlink Nedir? 

Backlink; Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendirilebilir bağlantılarıdır.

 Sitenizin içerisinde yer alan özgün içerikler, zamanla başkaları tarafından fark edilir ve yayılmaya başlar.

Sayfalarınıza açılan bu yeni kapılar, sitenizin arama motorları gözünde değerinin artması anlamına gelir.

Bir web sitesi ne kadar kaliteli backlink aldıysa, o kadar kıymetli bir hal alır.

Farklı bir web sitesinden başka bir web sitesine gelen her link, backlink olarak ifade edilir.

Bir web sitenin bir çok farklı web sitelerinden link (backlink) elde etmesi, web sitenin SEO’sunu artırır.

Backlink sayesinde, arama motorlarının botları web sitenizi daha çok ziyaret eder ve arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlar

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, bir siteden tanıtım yazısı yayınlatmanız, footer kısmına metin şeklinde link eklemeniz, banner görseline link eklemeniz, blog yazılarına yorum yazıları yazarak web sayfanızı eklemeniz şeklinde yapılabilir.

Bu şekilde alacağınız backlink kaynaklarının kimi kaliteli, kimi spam olarak derecelendirilir.

Google arama motorları, sürekli algoritma değişikliği ve güncellemeler yapmaktadır.

Backlink eklediğiniz site veya sayfaların, kaliteli backlink kaynaklarından backlink almasına dikkat etmelisiniz, ileride spam olacak siteler ya da sayfalar olmamalıdır.

Dış kaynaklardan backlink almak için, aşağıda sıralayacağımız kaynaklara başvurabilirsiniz.

1-Web sitenizin hizmet vereceği sektöre uygun siteler kurarak, bu sitelerden sitenize link verebilirsiniz.

 

2-Blog yazılarına kaliteli yorumlar yazarak, buradan sitenize link vererek kişilerin sitenize gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

3-Uzun süre kalıcı yerlerden bağlantı almaya dikkat ediniz, kısa süreli yerlerden bağlantı almamalısınız.

4-Link alacağınız web sayfasının, güncel ve özgün siteler olmasına dikkat ediniz

5-Web sitenizin, sosyal medya sitelerinde paylaşılmasını sağlayınız.

6-Çeşitli sitelerden tanıtım amaçlı yazılar alabilirsiniz.

7-Link aldığınız sitenin içeriğinin, sizin sitenizle uyumlu olmasına dikkat edin.

8-Web sitenizde blog sayfası açın ve kaliteli içerikli blog yazıları yayınlayarak, kişilerin okumasını ve paylaşmalarını sağlayın.

Yukarıda sıraladığımız link alma yollarından farklı olarak alacağımız en değerli konumdaki linkler, sayfalarımızın bizim kontrolünüz dışında aldığı organik linklerdir.

Organik linkler, adından da anlaşılacağı üzere, internet ortamın da kişilerin size ait olan site veya bloğun adresini paylaşmasıdır.

Organik link çalışmaları, SEO açısından en kaliteli yöntem olarak görülmektedir, bunu gerçekleştirmek için de, web sitenizde oldukça kaliteli ve benzersiz içerikler yazarak yayınlamalısınız.

 Web sitenizde uyguladığınız etkili organik link kullanımı, Google ve diğer arama motorları sonuç sayfalarında sizi daha üst sıralara taşır.

Google, sizi web sitenizin içeriği üzerinden tanır ve sınıflandırır, arama sonuçlarındaki yeriniz, google’ın sizi nasıl algıladığına göre belirlenir, yani siz bir backlink temin edecekseniz, bunun doğal yollarla olması lazım.

Buna göre, web sitenizde iyi içerikler oluşturacaksınız, keşfedileceksiniz ve başka bir site kullanıcılara yararlı olması için, sizin sitenize link verecek, böylece doğal bir süreç başlayacak ve siteniz yukarılara çıkmaya başlayacaktır.

Sitenizde oluşturacağınız organik linkler, direkt olarak arama sonuçlarını etkilemeyi amaçlamaz, bu yüzden de organik olarak adlandırılıyor ve güvenilir bulunuyor.

 

Web, sitenizi google aramalarında öne çıkarmak amacıyla kullanabileceğiniz bir takım teknikleri sizlere yararlı olur ümidiyle açıklamaya çalıştık.Yorum Yap