Black Hat SEO, SEO uygulamaları esnasında karşılaşılan en büyük problemlerden biridir.

İllegal yöntemler ile, bir web sitesinin arama motorları gözünde, haksız yere itibarının arttırılarak, üst sıralara çıkarılması işlemleridir.

Bu tür işlemler, illegal uygulamalar olması nedeniyle, arama motorları tarafından uygun bulunmayan yöntemlerle gerçekleştirilir.

Black Hat SEO Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, siyah şapka olarak tabir edilen, Google web yöneticisi yönergelerine ters düşen, illegal yollarla yapılan SEO çalışmaları olup, Google tarafından yapılması tavsiye edilmeyen, yapıldığında ise, kalıcı sorunlara sebep olan çalışma biçimidir.

Bu tür işlem uygulanılan siteler, Google ve diğer arama motorları sıralamalarında kısa vadede, ön sıralarda görünseler de, uzun vadede, büyük ve kalıcı cezalara yol açacaktır.

Buradan şunu anlayabiliriz ki, kısa vade de, ön sıralara çıkarılma sözü verilen SEO hizmetlerinden, uzak durmak aslında en sağlıklı yoldur.

Black Hat SEO dan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Yaptığınız backlinklerde sürekli aynı kelimelerle ana sayfa linklemesi yapmayın.

Anahtar kelimelerinizi çok iyi seçmeli ve backlink vereceğiniz site içeriğine uygun olmasına dikkat edin.

Ana sayfa’ya çok yüklenip binlerce backlink almamalısınız.

Bunlara dikkat etmenizin yanında;

Black hat SEO dan  web sitenizi kurtarmak için, ilk iş olarak sitenizde uygulanan işlemleri tespit etmelisiniz ve bu işlemleri temizlemelisiniz.

Bu işlemler, ana sayfada bulunan uzun ve alakasız içerikler varsa, bu yazıları, şifrelenmiş ve görünmeyen içerik ve bağlantıları kontrol edip varsa, etiket bulutlarını da kaldırarak, gerekli düzenlemeleri yerine getirdiğinizde, Site içi Black hat SEO lar dan sitenizi kurtarmış olursunuz.

Site dışı Black Hat SEO çalışmalarından sitenizi kurtarmanızın yolu ise,  Google Webmaster Tools gibi arama motoru araçlarından sitenize gelen bağlantıları kontrol edip, sitenizle alakasız ve uygun olmayan bağlantıları reddetmelisiniz.Yorum Yap