İngilizce ‘’Web ve log kelimelerinden üretilen ve web günlüğü olarak bilinen Weblog, internet ortamında herkesin okuyabileceği içerik platformudur.

Weblog ismi daha sonraları Blog olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Blog Nedir?

Blog;bir web sitesinin, bütünüyle veya belli bir kısmının düzenli olarak belirlenen konularda ve hedeflenen amaçlar doğrultusunda içeriklerin, yayınlandığı platforma verilen isimdir.

Bir web sitesinin, Blog sayfasının SEO açısından çok önemli olması nedeniyle,blog sayfasının, web sitelerinde bulundurulması çok önemli olup ihmal edilmemelidir.

Blog yazıları içerik, fikir ve gerekse konu olarak tamamen özgün olmalıdır, yazarın anlatım ve üslubunu, yazının benliğini ve anlatının eşsizliğini vurgulayabilmelidir.

Okunur ve yorumlanır bir yazı kaleme alabilmek önemlidir.

Blog yazıları da yorum ve okunma oranı olarak yüksek değere sahip olmalıdır.

Bu nedenle etkileşimli yazmaya ve konular seçilmeye özen gösterilmeli ve güncel konular ele alınmalıdır.

Blog Ne İşe Yarar?

Bolg ; web sitelerinden farklı olarak her konuda yada belirlenen bir konuda yazılar yazabildiğimiz, video ve resim paylaşabildiğimiz web tabanlı platformdur.

Bir konuya ait fikir ve düşüncelerimizi veya her hangi bir şeye ait bildiğimiz teknik bir konuyla ilgili bilgileri, günlük olarak yazabileceğimiz ve okurlarımızla, internet ortamında paylaşabileceğimiz bir platformdur.

Bu paylaşımlarla ve bu paylaşımlara yapılan okuyucu yorumlarıyla da önemli ölçüde fikir zenginliği oluşur.

Blog; internet sitelerinden daha farklı özellikler taşır, yazılan yazılar sosyal medya veya diğer ortamlarda paylaşılabilir,diğer okuyucular tarafından yorumlar eklenebilir,sorular sorulabilir, bunlara cevaplar verilebilir ve herhangi bir masraf yapmadan ücretsiz olarak kurulabilir.

Blog oluşturmak kolay olmasına kolay ama, o bloğu etkin, okunan ve yorumlar yapılan platform olarak devam ettirmek kolay olmasa gerek.

Eğer, sürekli okunan, yorum yapılan, sürekli takip edilen ve zaman zamanda paylaşılan bir blog olarak devam ettirmek istiyorsak, belirlediğimiz amaçlar doğrultusunda, sürekli olarak yazmalı, yapılan yorumları takip etmeli,sorulan bir husus varsa cevaplamalı ve yazdıklarımızı da gerektiğinde güncellemeyi de ihmal etmemeliyiz.

Kullanım amacına göre çeşitli Bolg türleri vardır; bazıları kişiseldir, günlük amaçlı kullanılır, bu tür bloglar,kişilerin yaşadıkları ve önemli gördükleri bazı hususları okuyucularıyla paylaştıkları kişisel bloglardır, şirketlerin kullandığı ve şirketleriyle ilgili haber ve duyuruları yayınladığı ve ürünleriyle ilgili bilgileri sunduğu şirket blogları,belirli bir konuda uzman olan kişilerin yayınladığı, bazı teknik bilgileri verdiği, uzmanlık gerektiren bloglar  ve üyelik sistemiyle çalışan, sadece üyelerin yazabileceği topluluk blogları bulunmaktadır.

Kısacası blog, pazarlamacı için reklam alanı, kişiler için bilinme ve keyif alma, firmalar için ise, markalaşma platformudur.Yorum Yap