Online satış yapmak isteyen şirketler için hazırlanan e-ticaret siteleri ve bu sitenin sayfaları ve sayfalardaki düzen, sıralama ve ürünler için kullanılan görsel fotoğraflar oldukça önemlidir.

Satışları gerçekleştirmek, müşteri memnuniyetini artırmak ve geri dönüşümlerini tekrar sağlamak için, bu sayfaların en iyi şekilde düzenlenmesi çok önemlidir.

Ürün içeriklerinin sade ve çok iyi bir şekilde açıklanması, tüketicilerin satın alma kararlarını önemli oranda etkileyeceği gibi satışlara da doğrudan etki edecektir.

1-Her zaman kullanıcılara kolay ve hızlı alışveriş yapma imkanı sununu çalışın

Sitenize alışveriş yapmak üzere giren kullanıcıların üye olmadan da alışveriş yapabilmelerine imkan sunun.

Ayrıca, müşterilerin fazla sayfa kullanmadan mümkün olan en az sayfa kullanarak alışveriş işlemini tamamlamalarını sağlayın.

Buna göre, alışveriş sepeti tamamlama sürecinde, müşterilerinizden istemiş olduğunuz bilgileri, dikkatli bir şekilde gözden geçirerek, almanız gereken zorunlu bilgilerin dışında, gereksiz bilgileri almaktan kaçının

2-Sitenizde mutlaka satın alma aşamasında canlı destek hizmeti  sunun

Sitenizde, mutlaka satın alma aşamasında canlı destek hizmeti de  sunarak, müşterilerinizin siparişlerini kolayca tamamlamaları konusunda yardımcı olun.

Ayrıca, ürünlerle ilgili tereddütleri varsa, bu hususlarda da müşterinin tereddütlerini giderip, ikna edip satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinizle bu şekilde kuracağınız sıcak etkileşimle, ürünlerinizle ilgili ne düşündüklerini veya nasıl bir ürün taleplerinin olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu istek ve taleplere göre hazırlıklı olarak, rakiplerinizden farklı bir şekilde sunacağınız ürünler, müşteri memnuniyetinin oluşmasını sağlayacak ve sizi rakiplerinize göre daha farklı kılacaktır.

3-Uygun fotoğraflar kullanın ve ürünle ilgili açıklamalar yapın

Satışını yapmak istediğiniz ürünlerin fotoğraflarının, müşterilerin satın alma kararlarında çok önemli bir yeri vardır.

Bu nedenle, ürünle ilgili iyi seçilmiş fotoğraflar kullanmak oldukça önemlidir.

Çünkü, müşteri alacağı ürünü önce görsel olarak ta beğenmek ister.

Ürünleri farklı açılardan ve yakın plandan gösteren fotoğraflar kullanarak, bu gösterime uygun web sitesi yazılımı kullanmak gerekir.

Fotoğraflarla birlikte, yanına mutlaka ürünü her yönüyle tanıtacak detaylı açıklamalarını yazın.

4-Güvenlik sertifikanızı olduğunun bilinmesini sağlayın

Müşterilerin, bazı dolandırıcılıklarla ilgili endişelerini azaltmak için, bütün  e-ticaret sitelerinin kullanmak zorunda olduğu, güvenlik sertifikasının mührünü de sitenizde mutlaka gösterin.

Bunu yaptığınız takdirde, müşterilerinizin bu tür endişelerini gidermiş olursunuz ve bu da sitenize olan güveni artıracağı gibi, müşterilerinizin de sadakatini kazanarak, müşteri memnuniyetini sağlamış olursunuz.

5-Müşteri yorumlarına fırsat verin

Müşterileri etkilemenin en önemli yollarından biride, müşteri yorumlarıdır.

Sattığı ürüne güvenen hiç bir sektörün müşteri yorumlarından kaçınmaması gerekir.

Sayfanızı gezen ziyaretçiler, alacağı ürünlerle ilgili olumlu yönde yapılmış yorumları okuduğunda, mutlaka o ürüne ve sitenize karşı bir güven duygusu oluşacak ve ürünü satın alacaktır.

Birbirleriyle alakalı ürünleri birlikte sergileyin.

Ürün satışlarını artırmanın yollarından biri, daha fazla müşteriye ulaşmak olduğu kadar, bir diğer yolu da, aynı müşteriye fazla sayıda ürün satmaktır.

Bu nu yapmanın yolu da, ürün satım aşamasında, bir diğer alakalı ürünleri de sayfalara ekleyerek, bu ürünleri alan müşteriler, bu ürünleri de aldı gibi teklifler ve açıklamalarla satış miktarını yükseltmekle olur.

6-Ürünlerin kolay bulunmasını sağlayın

E-ticaret sitelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında, ziyaretçilerin aradığı ürünü kolay bir şekilde bulmasını sağlamak gelir.

Bunu da, iyi bir listeleme ve arama menüsüyle sağlayabiliriz, aksi takdirde ziyaretçi aradığı ürünü sitenizde kolayca bulamadığı gibi başka sitelerde arama yoluna gidecektir.

Bu da sizi, ayağınıza gelmiş müşteriyi rakiplerinize kaptırma durumuna düşürür ki, bu durumda şirketlerin asla kabul etmeyeceği bir durumdur.

 

7-Google ve Sosyal Medyalarda reklam verin

 

E-ticaret sitenizi, arama sayfalarında rakiplerinizden önce, ilk sıralarda çıkmasını sağlayın.

Bu amaçla profesyonel yazılımcılar dan SEO hizmeti alarak, Google ve Sosyal Medyalarda siteniz ve ürünlerinizin reklamlarını yayınlatın.

 

 Yorum Yap