İnternetin günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, sosyal medya platformlarının da kullanımı buna bağlı olarak hızla artmıştır.

Sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook, çok sayıda kullanıcıya sahip olan bir uygulama özelliği taşımaktadır.

Dünya genelinde çok sayıda kullanıcıya ulaşan Facebook uygulaması, 82 milyonluk nüfusa sahip ülkemizin çok sayıda gençleri ve yaşlı insanlarınca da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Facebook kullanıcıları, her gün sık sık Facebook uygulamasına girerek haber okumakta, resim paylaşmakta, canlı yayın yapmakta, çeşitli paylaşımları izlemekte ve birbirleriyle mesajlaşmaktadırlar.

Hal böyle olunca girişimcilerde, haklı olarak bu yolu değerlendirip, sosyal medya üzerinden satış yapmak ve bu amaçlarla mağaza açmak gibi fırsatları değerlendirmek istemektedirler.

Bu konu ile ilgilenen girişimcilerimizin, mağaza nasıl açılır, bana bunun maliyeti ne olur, nasıl satış yapılır, satış yapmak yasal mıdır gibi haklı olarak oluşan sorularını, cevaplamaya çalışacağız.

Facebook üzerinden satış nasıl yapılır?

Öncelikle Facebook kullanıcısı değilseniz, kendinize bir Facbook sayfası oluşturuyorsunuz.

Oluşturmuş olduğunuz bu sayfa içerisinde mağaza, dükkan veya hangi ismi, kullanmak istiyorsanız o isimle bir sekme oluşturabilirsiniz.

Bu sekme içerisinde de Facebook’tan satmak istediğiniz ürünlerinizi sergilersiniz.

Sayfanızda mağazanızı ziyaret eden kullanıcılar, ürünlerinizi inceler, beğenip satın almak istediği bir ürün varsa, satın al dediğinde facbook sayfanızla bağlantılı e-ticaret sitenizde satış süreci başlamış olur.

Facebookta satış yapmak yasal mıdır?

Facebook üzerinden ürün satışı yapmak ile, dükkan veya her hangi bir iş yerinizden satış yapmak arasında, bir fark yoktur.

 Satışa bağlı olarak, vergilendirme işlemleri, e-ticaret satışlarında ne ise, yine aynıdır.

Bu tür satışları yapabilmek için, ticari kimliğinizin olması gerekir.

Eğer, ticari bir kimliğiniz yok ise, kurulumu çok kolay olan şahıs şirketinizi kurmanız ve bu şirket üzerinden satış yapmalısınız.

 Yorum Yap