YouTubeCorona virüsü ile ilgili video izleyenleri korkuya sevk edecek asılsız videoları önlemek için yeni bir adım attı. Güvenilir haber kuruluşu ve sağlık alanında yetkili kişi veya kuruluşları tarafından yayınlanan videoları öncelikli göstermek için harekete geçen YouTube, doğrulanmış video satırı bölümü kullanmaya başlayacak.

YouTube teyitsiz bilgilere karşın önlemini alacak

Corona virüsü, Çin’in Wuhan şehri ile başlayıp tüm dünyaya yayılmasıyla toplum için hatalı bilgilerin paylaşılması gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla dünyanın önde gelen sosyal medya şirketleri Facebook, Twitter, Snapchat, TikTok bu yanlış bilgilendirmelere ve sahte açıklamalara karşı yetkili kurumların videolarının seyredilmesini öncelikli kılmak için kendi yöntemlerini başlattı. ABD’de en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları, sahte açıklamalara karşı mücadele için ortak bir paydada buluştuklarını açıklamıştı. Bu grupta; Google, Linkedin, Microsoft, Reddit ve YouTube da yer alıyor.

Aynı strateji daha önceki yıllarda da uygulandı

YouTube şu anda tüm dünyayı sarmış olan küresel sağlık problemi Corona virüsü ile ilgili yanlış bilgilendirme videolarına karşı mücadele etmekte kararlı. Konu öyle bir hal aldı ki, virüsün 5G radyasyonundan kaynaklandığını ileri süren videolar ve bunun gibi birçok asılsız aldatmacalar ile insanlığı endişeye sevk edecek videolar siteye yüklendi ve yüklenmeye devam ediliyor. YouTube, daha önceki yıllarda yaşanan ve etkisi tüm dünyayı saran bu tip durumlarda, olay ile ilgili güvenilir kaynakları ön plana çıkarma kararı almış ve arama sırasında ilk sıralarda yer almasını sağlamıştı.

YouTube kullanıcıları, platformun ana sayfasında yer alan son dakika pandemi haberleri kısmından konuyla alakalı yetkili olan kurum ve kuruluşların güvenilir açıklamalarının olduğu videoları bulabilecekler. YouTube böylece tüm dünyaya teyitli haber kaynakları üzerinden bilgi akışını sağlamakta başrolü oynayabilir.Yorum Yap